6 סוגי תה בריאים שכדאי להוסיף לתפריט שלכם

כשמזג האוויר בחוץ קר ואפור, אין כמעט דבר מנחם יותר מכוס תה חמימה. בין אם אתם אוהבים להתפנק עם הגוונים החזקים והדרים של ארל גריי, הארומה המתוקה והפרחונית של תה יסמין או כל מה שהחליטה האהובה עליכם, יש משהו בללגום תה שמזין את הנשמה. (אלא אם כן אתה יותר איש קפה או קקאו.)

בעוד שחלקנו מוצאים שהתה טעים בצורה מרגיעה, אתה יכול פשוט לשתות תה רק לרווחתך. סוגים רבים של תה זכו לתכונות ספציפיות לחיזוק הבריאות כמו: חלקם כביכול מזרזים את הירידה במשקל או עוזרים במניעת מחלות לב, בעוד שאחרים מפחיתים את לחץ הדם. זו הסיבה שיש תומכי תה שמציעים לשלב תה מסוימים בתזונה שלך כדי לעמוד ביעדי הבריאות שלך.

אבל, מה בדיוק הופך כל תה לכל כך ייחודי וכמה מהטענות הבריאותיות הללו באמת נכונות? כדי לענות על שאלות אלו, שוחחנו עם מומחים וחפרנו במחקר כדי לגלות.

ממה עשוי תה?
למרות כל סוגי התה שאתה עשוי לראות בבית הקפה המקומי שלך, כל התה “האמיתי” – כלומר אלה שאינם נחשבים “צמחיים” כמו קמומיל או היביסקוס – מופקים מאותו שיח שגדל בכל העולם: צמח הקמליה סיננסיס הלא הוא עץ התה קמליה.

אז, “אין צמח תה לבן או צמח תה ירוק”, אומרת ליסה בואלט ריצ’רדסון, מנהלת האקדמיה העולמית לתה ומחברת הספר Modern Tea: A Fresh Look at an Ancient Beverage. במקום זאת, מה שנותן לכל סוג של תה אמיתי את הצבע והטעם המובהקים שלו הוא תהליך הייצור, הכולל:

זמן קצירת העלים
כמה זמן ובאיזה אופן נתנו להם לנבול
כמה זמן העלים התחמצנו או השחימו
כל חלק בתהליך לא רק משפיע על המראה והטעם של התה, הם אוסרים תגובות כימיות מסוימות שמשנות את המיקרו-נוטריינטים בתוך העלים, לדברי ריצ’רדסון.

מהם היתרונות הבריאותיים של תה?
רק כדי להיות ברור: “תה הוא אוכל, לא תרופה”, אומר ריצ’רדסון. במילים אחרות, לא הוכח שתה יכול לרפא או לרפא כל מחלה או מחלה. אין שום עדות מוצקה לכך שתה מסוגל לזרז את מסע הירידה במשקל שלך, היא מוסיפה. אז אל תטרחו להפגיז כסף מזומן על תה הגמילה כביכול “שודד שומן”.

תה ירוק

עלי תה ירוק נקטפים מצמח הקמליה סיננסיס ואז לפעמים נבלים מעט אבל תמיד מבושלים (או במחבת או מאודה) כדי למנוע חמצון רב ככל האפשר, אומר ריצ’רדסון. עצירת תהליך החמצון במסלולו עוזרת לשמר את צבעם הירוק העשיר ואת הטעם העשבוני יותר. מכיוון שעלי התה הירוק אינם מעובדים כמו תה כהה אחרים, הם נוטים לרמות גבוהות יותר של קטצ’ין, אחד מאותם פוליפנולים שנלחמים ברדיקלים החופשיים המציקים.

טעם: עשבוני, צמחי, עשבוני

דוגמאות לתה ירוק: יסמין, מאצ’ה, ג’נמייצ’ה, הוג’יצ’ה

תה לבן

כדי להכין תה לבן, הקוצרים צריכים לחטוף את העלים כשהם צעירים מאוד (אפילו צעירים מקצירי עלים ירוקים). כאשר העלים הם רק ניצנים, הם בדרך כלל מכוסים ב”פומית לבנה”, לפי ריצ’רדסון, שממנו מגיע השם ה”לבן”. ברגע שהם נקטפים הם מיובשים כדי למזער את החמצון. כמו תה ירוק, הזן הלבן נוטה לרמות גבוהות יותר של קטצ’ין מכיוון שהוא הכי פחות מעובד, על פי חוקרים.

טעם: עדינות מתוק, פירותי, פרחוני, עשב עדין

דוגמאות לתה לבן: אדמונית לבנה, מחט כסף, שו מיי

תה שחור

מה שהופך את התה השחור לשחור הוא תהליך החמצון. כאשר העלים מגולגלים ואז נחשפים לאוויר עשיר בחמצן, הם מתחילים לייצר תאפלבין ותארוביגין – פוליפנולים נוגדי חמצון המעניקים לעלים את הפיגמנט האדום/חום הכהה שלהם. בסופו של דבר, הם נראים שחורים. חמצון הוא גם מה שעוזר לתת לתה השחור את פרופיל הטעם הנועז שלו.

טעם: חד, מר, בעל גוף מלא, מאלתי, פרחוני

דוגמאות לתה שחור: ארל גריי, אסאם, ארוחת בוקר אנגלית, דרג’ילינג

תה צהוב

זה עשוי להיות אחד מתה הפחות ידועים במערב מכיוון ש”קשה למצוא מקור בגלל שזמן הקציר קצר, העיבוד מורכב וגוזל זמן, ועד לאחרונה, סין הייתה היצרנית היחידה”, כותב ריצ’רדסון ב- ספרה תה מודרני. תה צהוב עשוי עם ניצני עלים שנקטפו בתחילת האביב. לאחר מכן הם מעובדים כמו תה ירוק באמצעות מחבת או מטופלים בשיטת חימום עדינה הנקראת men huan (צהוב איטום). לאחר מכן עוטפים אותם בנייר או במטלית לחה ומשאירים אותם להתקרר לפני שהם עלולים להידלק שוב במחבת. כמה פעמים הם נורים במחבת וכמה זמן הם עטופים תלוי ביצרנית התה, אבל תהליך זה יכול להימשך שלושה עד ארבעה ימים, אומר ריצ’רדסון.

טעם: תווי יערה מתוקים ותפוחים

דוגמאות לתה צהוב: מחטי כסף הר ג’נטלמן, מנבט צהוב מנגדינג, נבט צהוב של ההר הואו

No votes yet.
Please wait...

אין תגובות עדיין, היה הראשון להשאיר אחת!

כתיבת תגובה

הערה: הערות באתר האינטרנט משקפות את התצוגות של המחברים המתאימים שלהם, ולא בהכרח את התצוגות של פורטל אינטרנט זה. החברים מתבקשים להימנע מעלבונות, קללות וביטויים וולגריים. אנו שומרים לעצמנו את הזכות למחוק כל תגובה ללא הודעה מוקדמת או הסברים.

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה חתומים עם *

*
*

להצטרפות

שף לי מתכונים